Logopedia zajmujące się szeroko rozumianą mową, zarówno prawidłowym rozwojem mowy, jak i – przede wszystkim – zaburzeniami mowy u osób w każdym wieku: w okresie dzieciństwa, dorosłości oraz w okresie senioralnym. Logopeda to specjalista, który przygotowuje pomoc w zakresie diagnozy rozwoju mowy oraz terapii różnego rodzaju zaburzeń. Wybierają się do niego pacjenci, którzy cierpią na wady wymowy, takie jak:
- Dyslalia, czyli zaburzenia występujące ze względu na uszkodzenie lub nieodpowiednie ukształtowanie języka, warg czy podniebienia. U niektórych osób występuje tzw. gotyckie podniebienie, które jest wąskie i mocno wysklepione ku górze.
- Alalia, czyli dolegliwości występujące z uwagi na uszkodzenie struktur korowych mózgu, które miało miejsce jeszcze przed rozpoczęciem mówienia.
- Dysfonia, czyli tzw. chrypka.
- Afonia, czyli utrata głosu, która może wyniknąć z uwagi na zaburzenia funkcjonowania krtani. Może występować także ze względu na różnego rodzaju nerwice.
- Anartira, czyli zaburzenie mowy polegające na braku umiejętności wydobywania dźwięków ze względu na uszkodzenie warg, krtani, języka czy nerwów odpowiadających za proces mówienia.
- Afazja, czyli utrata zdolności mówienia, pisania oraz czytania. Nie wynika ona z uszkodzenia mózgu, lecz wiąże się bezpośrednio z funkcjami językowymi.
- Dyzartria, czyli łagodniejsza wersja anartrii, która wynika z dysfunkcji aparatu odpowiedzialnego za mowę.
- Parafazja, która cechuje się płynnym mówieniem, lecz przekręcaniem wyrazów lub dobierania złych słów. Zaburzenie to wynika z uszkodzenia kory mózgowej odpowiadającej za mowę.